1951: Bertil Albertsson, UIF ­(friidrott)

1952: Rickard Sarby, UKF (segling)

1953: Emy Gauffin, Thor (orientering)

1954: Lars Karlbom, ­Skärplinge (friidrott)

1955: Karl-Erik Landgren, IK Sirius (bandy)

1956: Tore Jonsson, Thor (orientering)

1957: Göran Grängsjö, U-a Stud (friidrott)

1958: Daniel Freiman, UIF (boxning)

1959: Kenneth Ovsiannikov, UAK (brottning).

1960: Inger Thorngren, US ­(simning)

1961: Ingvar Jansson, USG (skytte)

1962: Svante Rinaldo, UIF (friidrott)

1963: Boris Jacobsson, UKF (segling)

1964: Bo Jansson, F 20 ­(modern femkamp)

1965: Birgitta Hagman, US (simning)

1966: Torsten Hallman, UMCK (motocross)

1967: Bengt Söderström, Orion (bilsport)

1968: Ulf Fredin, IK Sirius (bandy) och Hans Mild, IK Sirius (fotboll)

1969: Björn Waldegård, Rimo (bilsport).

1970: Rolf Blomberg/Sven Johansson, USK (skytte)

1971: Anders Bellbring, US (simning)

1972: Jan Jönsson, UFVK (fälttävlan)

1973: Roland Grip, IK Sirius (fotboll)

1974: Christina Karlsson/Hjertson, Fyris (orientering), Ove ”Påven” Andersson SMK Uppsala (rally)

1975: Ove Gunnarsson, USK (skytte)

1976: Torbjörn Taxén, KFUM Uppsala (basket)

1977: Kjell Johansson, UTK (tennis)

1978: Hillevi Hagström, UGK (golf)

1979: Per-Alvar Magnusson, US (simning).

1980: Lennart Pettersson, F 20 (modern femkamp)

1981: Kenneth Pettersson, Märsta (friidrott)

1982: Tom Söderholm, UTK (tyngdlyftning)

1983: Christian Heller, USK (skytte)

1984: Erik Stenlund, Funbo (isracing)

1985: Anders Norstedt, SMK U-a (rallycross)

1986: Dick Wicksell, SMK U-a (enduro)

1987: Christer Kjellqvist, IK Sirius (bandy)

1988: Roger Jansson, Gimo (skytte)

1989: Peter Jansson, Öregrund (brottning).

1990: Jeff Nilsson, Orion (enduro)

1991: Per-Ulrik Johansson, UGK (golf)

1992: Maria Akraka, Rånäs (friidrott)

1993: Raymond Jansson, Crux (bowling)

1994: Lars-Ove Jansson, US (simning)

1995: Rickard Larsson, Orion (enduro)

1996: Peter Jansson, SMK Uppsala (enduro)

1997: Gunilla Svärd, Thor (orientering)

1998: Ulrika Karlsson, ­Bälinge (fotboll)

1999: Anders Grönberg, ­Sturarna (bågskytte).

2000: Marina Andrievskaia, ­Fyrisfjädern (badminton)

2001: Karin Wiklund, Uppsala (bangolf)

2002: Enköpings SK FK (fotboll)

2003: Erik Johansson, Uppsala (modern ­femkamp)

2004: Johannes ­Gustafsson, Storvreta (innebandy)

2005: Nathalie Larsson, Lövstabruk (skytte)

2006: Niclas Hävelid, Atlanta (ishockey)

2007: Annika Billstam, OK Linné (orientering)

2008: Angelica Källström & Benjamin Österlund, Uppsala Bugg & Swing society (dans)

2009: Jennie Johansson, Upsala simsällskap, (simning).

2010: Storvreta IBK, herrlaget (innebandy).

2011: Jennie Johansson, Upsala simsällskap, (simning)

2012: Storvreta IBK, ­herrlaget (innebandy)

2013: Annika Billstam, OK Linné (orientering)

2014: Annika Billstam, OK Linné (orientering)

2015: Annika Billstam, OK Linné (orientering)

2016: IK Sirius, herrlaget (fotboll).

2017: Lina Sjöberg, Uppsala GF (gymnastik)

2018: Armand Duplantis, Upsala IF (friidrott)