Oklar framtid för bandyn

Fotbollen blir kvar på Studenternas – det konstaterades i tisdags. Hur framtiden ser ut för bandyn är oklart. Var ska en eventuell inomhusarena ligga?

Utbyggnad? Kommer Relitahallen att byggas ut till en publikarena som Alliansen för bandyhallar önskar?

Utbyggnad? Kommer Relitahallen att byggas ut till en publikarena som Alliansen för bandyhallar önskar?

Foto: Hans E Ericson

Arenor2015-09-09 20:26

Det mesta av tisdagens informationsträff från Uppsala kommun handlade om fotbollens nya arena för 7 900 sittande åskådare. Bandyn nämndes bara som hastigast och några klara besked fanns det inte.

– Jag hade väntat mig lite mer tydlighet, säger Michael Persson, en av företrädarna för Uppsalaalliansen för bandyhallar.

Som UNT har berättat tidigare har Alliansen föreslagit att bygga ut Relitahallen och göra den till en representationsarena med plats för mellan 3 500 och 4 000 åskådare, något som enligt Alliansen skulle kosta 200 miljoner inklusive en isyta i Valsätra.

– Vi vill investera långsiktigt och att då lägga 100 miljoner på en ombyggnad av utebanan vid Studenternas och ändå inte få tak över arenan tycker vi är bortkastat, säger Persson.

Känner ni er åsidosatta?

– Det vore dumt att svara varken ja eller nej, men lite kritiska tycker jag ändå att vi får lov att vara. Hittills är det vi som har stått för alla kontakter med de styrande. Jag efterlyser att vi blir uppvaktade. Det är dags att sätta oss ner och hitta en bra lösning.

Alliansen har mer eller mindre övergivit Studenternas IP när det gäller framtidens publika arena.

– Det lite tråkiga är att det inte fanns något konkret i tisdags när det gäller bandyn, säger Michael Persson.

Alliansen vill se en isbana i Valsätra, som kan fungera som en ersättningsyta den dag som Relitahallen börjar byggas ut.

– Den här lösningen är den bästa för bandyn och till rimliga kostnader, säger Persson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!