Arrangören: En lyckad fest

PUBLIK. Handbollsfesten i Fyrishov blev en succé. Strax över 2.000 åskådare fanns på plats, och trots ett ganska stort underläge så blev det ju till slut en svensk seger - och samtidigt en härlig stämning bland publiken.

Sport2010-01-09 21:42
- Själv hann jag inte se så mycket av matchen, men det känns som en lyckad fest, säger Anders Olsson som är ordförande i Upplands Handbollsförbund och den drivande kraften bakom landslagsfesten.
Publiksiffran landade till slut på 2.011 personer, och även om man hade räknat med mer så verkade arrangören nöjda.
- Det var fler som såg matchen mot Schweiz. Men den gången var det inte tv-sändning och dessutom varmare än vad det var i dag. Jag tror nog att kylan skrämde bort några, fortsätter Anders Olsson.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!