Backen klar för Almtuna

Almtuna har gjort klart med en nygammal spelare till sitt lagbygge. Lagom till matchen mot Djurgården är backen Fredrik Lovén klar för klubben.

Foto: Sven-Olof Ahlgren

Sport2016-08-10 19:58

Ishockey

23-årige Lovén är fostrad i Almtuna, men kommer närmast från SK Lejon i division I. Han har tillbringat sin juniortid i Djurgården och via Enköping och SK Lejon är han nu alltså tillbaka i hemstaden.

– Fredrik är en rightfattad back, har ett bra passningsspel, bra bedömningar i spelet med puck och ett väldigt bra skott som gör honom till ett offensivt hot. Framförallt har Fredrik en stor utvecklingspotential, vilket blir vårt ansvar att ge honom förutsättningar att utvecklas till att bli så bra som möjligt, säger sportchefen Tobias Pehrsson som sitt senaste nyförvärv.

Lovén har skrivit på ett ettårskontrakt med Almtuna och blir klubbens nionde kontrakterade back, men där Simon Stensson kommer att lånas ut till Huddinge i division I. Tanken från Almtunas sida är att ytterligare en back och en forward kommer att lånas ut till Wings i samma serie.

– Fredrik är med och konkurrerar på samma villkor som alla andra. Det kan bli han som lånas ut eller någon annan, men den här värvningen ger oss bättre konkurrens på backsidan, säger Pehrsson.

Förra säsongen stod Fredrik Lovén för 21 poäng på 33 matcher för SK Lejon och drog på sig 45 utvisningsminuter.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!