Dan Johansson om bytet: Vill ju vinna
INNEBANDY. Dan Johansson gör det "förbjudna" och byter Sirius mot värsta rivalen Storvreta.- Jag vill ju vinna och det är dags för Storvreta nu, säger centerstjärnan.
Dan Johansson lämnar Sirius för Storvreta.
Foto: Staffan Claesson/UNT-arkiv
Under måndagen blev allting klart. Dan Johansson skrev på för 1+1 år.
- Det var inget lätt val, man behöver inte vara någon Einstein för att förstå det, säger Johansson.
Han utvecklar sitt resonemang:
- Jag har varit öppen och tydlig hela tiden gentemot Sirius, men det var ett jobbigt val och samvetet har fått sig en törn. Jag har ju ändå spelat i Sirius i två och ett halvt år. Men jag måste ändå tänka lite på mig själv, säger Dan Johansson.
För superliganykomlingen Sirius, som Dan Johansson betytt enormt mycket för, togs beskedet om Johanssons flytt inte emot med någon större glädje.
- Jag har inga kommentarer egentligen, säger Sirius sportchef Anders Nordstrand först när han ombeds kommentera saken. Men han fortsätter senare:
- Besvikna är vi, framför allt över att han dröjt så länge med att bestämma sig. Men vi får försöka hitta lösningar på det här också, säger Nordstrand.
Något negativt att säga om Storvretas agerande i frågan säger sig Nordstrand inte ha.
- Jag har pratat med Sirius och i sammanhanget tycker jag att vi varit ganska respektfulla, säger Nordstrands kollega i Storvreta, Max Holst och fortsätter:
- Vi har en annan agenda än dem, vi går för SM-guld, säger Holst.
Dan Johansson lämnade Storvreta efter säsongen 05/06 för spel i Basel Magic i den schweiziska ligan. Där stannade han inte en hel säsong utan vände tillbaka till Uppsala i december och då till Sirius. Inför förra säsongen var han aktuell för dåvarande liganykomlingen Västerås men han valde till slut att stanna. Men nu, när han fört upp Sirius till högsta serien, är det alltså dags för nästa klubbyte. Och det när två Uppsalaklubbar för första gången på länge spelar i högsta serien samtidigt.
- Det här blir den första känsliga övergången, men jag är ju en Storvretaprodukt och känner att det här är rätt tid, säger Johansson.
Dessutom blir han återigen lagkamrat med storebror Kim, även om det i sammanhanget inte spelade så stor roll, enligt Johansson.
Med Johansson i truppen har nu Storvreta det väl beställt på centersidan. Förutom Dan Johansson har ju Storvreta även Joel Kanebjörk och Mika Kohonen på den positionen.
Är det som center du vill fortsätta spela?
- Ja. Och självklart hade jag inte gått till Storvreta om jag inte trott att jag skulle få spela, säger han.
Hur Storvreta kommer att formera sina styrkor är givetvis upp till tränaren Stefan Forsman, men Max Holst räknar med att Johansson tar plats i någon av de två första femmorna.
- Utifrån mitt perspektiv ser jag honom som en spelare på tio. Konkurrensen vi har är bara av godo, säger Holst.
Räkna med att derbyn i vinter kommer att bli än mer heta nu.
FAKTA
Dan Johansson
Ålder: 26, född 9 februari 1983.
Bor: Uppsala.
Position: Center.
Säsongen 08/09: 20 mål och 40 assists på 22 matcher i division I norra. 6 mål och sju assists på 6 matcher i superligakvalet.
Karriären, år för år: Storvreta (-05/06), Basel Magic, Schweiz (06/07), Sirius (06/07-08/09), Storvreta (09/10-)
Aktuell som: Lämnar Sirius för Storvreta. Har skrivit på ett 1+1-kontrakt.
Dan Johansson
Ålder: 26, född 9 februari 1983.
Bor: Uppsala.
Position: Center.
Säsongen 08/09: 20 mål och 40 assists på 22 matcher i division I norra. 6 mål och sju assists på 6 matcher i superligakvalet.
Karriären, år för år: Storvreta (-05/06), Basel Magic, Schweiz (06/07), Sirius (06/07-08/09), Storvreta (09/10-)
Aktuell som: Lämnar Sirius för Storvreta. Har skrivit på ett 1+1-kontrakt.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!