Efter den övertygande segern mot Brommapojkarna som säkrade kvalplatsen har det gått tungt för tidigare suveräna Danmark/Sirius. Förlusten veckan efter mot Tierp har följts av två raka kryss mot Gimo samt Bele/Barkarby.
- Det kanske är en motivationsfråga, jag tror inte att tankarna hos spelarna ligger i nuet utan snarare en vecka framåt och då kanske den där sista procenten saknas, säger Wolgers.
Danmark/Sirius började matchen mot Bele/Barkarby darrigt men kom sedan in i matchen efter knappa kvarten och skapade mängder av chanser mot gästernas mål. Jenny Jansson var den största målsumparen och hemmalaget borde ha haft med sig ledningen från den första halvleken. Målet dröjde dock en bit in i den andra halvleken och då var Jenny Jansson desto mer lyckosam. Jansson lurade bort målvakten innan hon serverade Stina Melin som kunde nicka in bollen i öppet mål.
- Med de chanser vi har ska vi vinna matchen egentligen men samtidigt är Bele/Barkarby obesegrat under hösten och är ett bra lag.
Det dröjde bara fem minuter innan bortalaget kvitterade. Hypersnabba Daniella Famili slank igenom och satte 1-1 med ett hårt skott, något som även blev slutresultatet i den sista seriematchen. Nu väntar kvalspel med start på söndag för Danmark/Sirius.