Dramatisk avslutning när Sallén förlorade
BASKET. Trots säsongens bästa insats så blev det förlust för Sallén som föll med ynka två poäng i hemmamötet mot det tippade topplaget Luleå.- Vi gör vår bästa match hittills, men det känns såklart grymt att förlora, säger coachen Zlatan Hadziresic.
Sallén och Anette Johansen inledde också matchen med en trepoängare och hemmalaget ryckte snabbt till sig en ledning med som mest åtta poäng (11-3), mycket tack vare en storspelande Helena Rutberg som så långt hade gjort sju poäng. Luleå kom dock tillbaka och efter första perioden var det helt jämnt (19-19). Även den andra började med fördel för Sallén som omgående skaffade sig en ledning med fem poäng och tvingade Luleå till en tidig timeout. Lagen följdes sedan åt under den andra perioden, som dock Luleå vann med två poäng.
Den andra halvleken blev en repris på den första där lagen följdes åt. Sallén vann den tredje perioden med två, och därmed var det helt lika (59-59) inför den avslutande perioden - som blev dramatisk värre. Med 28,7 sekunder kvar såg Luleå ut att ha kopplat ett litet grepp när Jenny Andersson sköt 77-74 - vilket för övrigt var hennes åttonde raka poäng. Sekunder senare var det dock reducerat efter en tvåpoängare av Anette Johansson.
Just nämnda Anette Johansen fick sedan lämna planen då hon, i jakten på att få Luleå att kliva fram till straffkastlinjen, drog på sig sin fjärde och femte foul. Sallén lyckades dock till slut, och när Jenny Andersson klev fram till straffkastlinjen så blev det bara ett av två och underläge med två poäng (76-78) med tio sekunder kvar att spela.
Sallén fick alltså det sista skottet, men Helena Rutbergs tvåpoängsförsök misslyckades och segern till Luleå som verkligen hade marginalerna på sin sida i den här matchen.
- Det känns som att det är småsaker som gör att vi förlorar idag. Vi måste försöka att vara fokuserade hela matchen. Vi gör 76 poäng framåt idag, det känns i alla fall bra, säger Camilla Fagerberg som gjorde tio av hemmalagets poäng.
Basket
Damligan
Sallén-Luleå 76-78
(19-19, 17-19, 23-21, 17-19)
Poäng, Sallén: Anette Johansen 14, Kristina Tattersdill 14, Helena Rutberg 13, Camilla Fagerberg 10, Kajsa Lundahl 9, Malin Lundgren 8, Amalia Krantz 6, Jessica Ahlin 2.
Publik: 296
Damligan
Sallén-Luleå 76-78
(19-19, 17-19, 23-21, 17-19)
Poäng, Sallén: Anette Johansen 14, Kristina Tattersdill 14, Helena Rutberg 13, Camilla Fagerberg 10, Kajsa Lundahl 9, Malin Lundgren 8, Amalia Krantz 6, Jessica Ahlin 2.
Publik: 296
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!