El-Ahmad blir klubbchef i division I-klubb

FOTBOLL: Förre Siriusspelaren och Uppsalabon Khaled El-Ahmad slutar som chefsscout i Djurgården för att starta upp konsultverksamhet med det egna bolaget KEAP management.

Khaled El-Ahmad.

Khaled El-Ahmad.

Foto: Pelle Johansson

Sport2014-01-29 14:57

Ett uppdrag blir som klubbchef i division I norra-laget Nyköpings Bis – där han kommer att presenteras i dag.
– När jag diskuterade min framtid med Djurgården i höstas började jag fundera över vad jag ville göra, och kom då fram till att jag ville jobba som konsult igen. Sedan hörde Nyköping av sig och jag tycker att det här är ett spännande projekt. Men en förutsättning för att jag skulle ta det var att jag fick göra det på konsultbasis, säger Khaled El-Ahmad som har en examen från University of Wisconsin-Milwaukee och som har jobbat med liknande frågor tidigare i USA.

Kommer du att ha något sportsligt ansvar?
– Jag har ansvar för hela klubben och där ingår även sporten, men det handlar i första hand om organisation, marknad och sociala frågor. Patrik Berglin kommer fortsätta att vara sportchef, men om jag kan hjälpa till med mina kontakter så kommer jag så klart att göra det.

Utöver Nyköpings Bis kommer Khaled El-Ahmad även att arbeta en del internationellt med Wasserman Media Group (som han har jobbat för tidigare). Han stänger heller inga dörrar till att jobba vidare med Djurgården på konsultbasis där en förhandling pågår, även om inget där ännu är klart.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!