Endast sju Sallénspelare i förlustmatch
Sallén damer hade endast sju spelare friska när laget förlorade bortamatchen mot Jämtland med 9569 (2723, 2712, 2414, 1720).
— Vi hade så dåliga förutsättningar att vi kunde gå ut och spela avslappnat. Det blev faktiskt riktigt kul, säger Jenny Gelin trots förlusten.
Tränare Ike Person var nöjd med inledningen och avslutningen av matchen.
— Vi har små dåliga perioder där vi tappar många poäng. Men i övrigt tycker jag att laget kämpade på bra och spelade fysisk basket.
Framtiden för laget är oviss. Redan nu är det klart att de flesta spelare kommer att lämna laget efter säsongen.
— Några ska plugga i USA, andra är klara med sina studier i Uppsala och ska söka jobb någon annan stanns i Sverige, säger Jenny Gelin.
Det är inte heller klart om tränaren Ike Person kommer att vara kvar.
— Det är ett frågetecken. Just nu är vi bara fokuserade på att göra en bra sista match och lämna en positiv grund inför nästa säsong.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!