Forsberg: "Jag tror att hela truppen sett framemot den här matchen"
FOTBOLL. På torsdag är det dags. Trots att det är nästjumbon och jumbon som möts tror Tobias Forsberg på en tuff och bra match mellan Sirius och ESK på Studenternas.- Sirius är ett väldigt bra lag, men precis som vi har man haft lite oflyt i början på säsongen.
Tobias Forsberg gör sitt första a-lagsderby mot Sirius.
Foto: Staffan Claesson/arkiv
- Jag har varit med och spelat matcher mot Sirius sedan jag var åtta, nio år, det är klart att det känns lite extra. Det har alltid varit tuffa och väldigt bra matcher lagen emellan. Självklart känns det extra speciellt nu när det gäller så mycket för båda lagen, säger Tobias Forsberg, som gör sitt första a-lags derby på torsdag, och fortsätter:
- Jag tror att hela truppen sett fram emot den här matchen. Alla läser ju tidningarna och vi pratar om det på träningarna. Det finns knappast någon risk att vi inte kommer att vara tända inför uppgiften.
Den svaga säsongsinledningen och den blytunga förlusten
(1-2) hemma mot Väsby i måndags har påverkat självförtroendet hos ESK-spelarna, det är inget som Tobias Forsberg försöker dölja.
- Att släppa in det avgörande målet mot Väsby i slutminuterna kändes självklart otroligt tungt, det är nog det tyngsta man kan vara med om. Vi gjorde en riktigt bra första halvlek, men i den andra blev vi utspelade. Det är fortfarande tidigt på säsongen, men risken finns alltid att det sätter sig i huvudet. Vi skulle behöva två raka segrar för att få lite självförtroende.
På flera håll i Uppsala har man kunna se reklamskyltar inför derbymötet som säger "Sirius älskar lillebror". När Tobias Forsberg får höra om Uppsalalagets kaxiga reklamkupp så skrattar han bara.
- Är det så? Det får väl bli lite extra tändvätska till truppen. Jag kanske borde åka och plocka ned en sådan och klistra upp den i omklädningsrummet. Skämt åsido, jag tycker bara att det är roligt. Det ska vara lite så inför ett derby, det tänder både oss och publiken.
Något tips om hur det går i matchen vill inte Forsberg bjuda UNT:s läsare på, men han försäkrar att laget går för seger.
- Senast jag tippade gick det inget bra, så jag väljer att inte säga något den här gången. Men jag kan lova att vi kommer att göra allt för att vinna den här matchen.
Hur ser det ut på skadefronten?
- Det är lite tunga ben efter matchen mot Väsby, men annars ser det bra ut. Ingen vill missa den här matchen, själv skulle jag kunna gipsa benet om det behövs för att få spela.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!