En av dessa är Jutta Karkonen från Finland som, trots en tuff båtresa till Sverige, blev stor matchvinnare för sitt Westend Indians mot FBI Tullinge. Med bara några minuter kvar att spela och 1-1 på tavlan hittade Karkonen rätt och målet skulle visa sig räcka till seger.
– Det känns riktigt bra, säger matchvinnaren som är i Uppsala för första gången – liksom hela laget.
Skön start på turneringen?
– Ja, verkligen.
En annan matchvinnare var målvakten Erik Ejerfeldt i Karlstads P98-lag. I turneringens första match ställdes man mot finskt motstånd i form av Oilers NG98. Karlstad tog initiativet direkt och gick till pausvila med en rättvis ledning (2-0) efter mål av bland andra Tim Nordström som senare skulle utses till hela matchens lirare.
Efter paus slappnade man dock av lite väl mycket och Oilers kunde reducera tidigt och ge matchen lite nerv. Det fanns också bud på kvittering, men då stod Erik Ejerfeldt i vägen och i stället kunde Karlstad öka på.
När sedan matchens Tim Nordström, med sitt andra mål i matchen, sköt 4–1 så var matchen definitivt avgjord.
– Det känns väldigt bra, men jag hade väldigt gärna velat hålla nollan. Tyvärr så trodde vi nog på en lite för enkel seger och släppte in ett tidigt i andra, men sedan hittade vi tillbaka till vårt spel igen, säger målvakten Erik Ejerfeldt som spikade igen efter reduceringen.
I hallen intill, nämligen i Fyrishovs B-hall, bjöds det på fantastisk stämning när Gävle Godtemplare F98 och finska Ådalens IF möttes. Den finländska hejarklacken fick dock lämna hallen besvikna sedan Gävle vunnit matchen med 2–0.