Här skjuter Kraft Ais mot kvalserien
ISHOCKEY. Jimmie Kraft blev stor matchhjälte för Almtuna när han tryckte in 2-1-pucken mot Växjö med bara en och en halv minut kvar att spela.Bäst av allt, nu är laget bara en match från kvalserien.- Det känns overkligt, säger matchhjälten.
Jublet var enormt efter det matchavgörande 2-1-målet.
Foto: Annika af Klercker
- Jag tänkte först göra en lång dragning till backhand, men målvakten var bra med och jag var tvungen att gå tillbaka och då blev det öppet mellan benen, säger Kraft som forcerade in pucken och höll sånär på att själv följa med in i målburen.
Han hann höja armarna till skyn och såg ut att tacka högre makter för målet innan han överfölls av jublande lagkamrater.
- Det är klart att det var speciellt, säger han.
Förstakedjan med Kraft, Johan Andersson och Andreas Paulsson har varit Almtunas bästa sett över hela säsongen, men på senare tid är det andra formationer som tagit över och dragit laget.
Ändå är förstkedjan stekhet när playoffmatcherna ska avgöras. I förra playoffmatchen hemma (den mot Mora) var det ju Paulsson som avgjorde och den här matchen alltså Kraft.
Efter Krafts sena 2-1-mål orkade inte Växjö replikera innan matchen var över och nu är det fördel Almtuna i jakten på den sjätte och sista kvalserieplatsen.
Och den platsen tänker inte Ais släppa ifrån sig.
- Når vi kvalserien blir det ett riktigt hockeyparty, säger målvakten Mark Owuya och fortsätter:
- Tänk dig, vinner vi en match till får vi tio nya. Vi måste bara vinna nu när vi har chansen, det är ju så jäkla kul att lira, säger han.
Med tanke på det stim som Almtuna varit i under en längre tid är det mycket som talar för att laget ska lyckas. Mot Växjö gjorde laget återigen en gedigen insats. Man hade fart under skridskorna och pumpade på byte efter byte. Den första perioden var Almtunas bästa även om det inte blev någon utdelning på de 18 skott (Växjö lyckades bara skjuta ett enda) som avlossades mot Växjömålvakten Christoffer Bengtsberg.
Daniel Åhsberg gav i stället gästerna ledningen i den andra perioden på volley, som såg misstänkt ut att vara hög klubba.
Jonathan Persson var tillbaka i laget efter skada. Kanske hade vilan gjort honom gott för i den första periodens var han isens bästa spelare. I den andra perioden blev han dessutom målskytt - och det i ny omgivning. Johan Berggren och Sebastian Eriksson var de nya kedjekompisarna och dessa jobbade förtjänstfullt fram pucken till Persson vid 1-1-kvitteringen.
- Det är nästan första gången i år vi byter i kedjorna, men när "Jonte" blev skadade satte jag upp "Gella" (Joachim Gellerstedt) på "Jontes" plats och det blev bra, riktigt bra, säger Almtunas tränare Jonas Rönnqvist.
Redan på söndag åker Almtuna ned till Växjö för att förbereda sig på bästa möjliga sätt för match två i playoffserien, som spelas på måndag kväll. Seger där och kvalserien är ett faktum. Att det är bortamatch ska inte behöva betyda något, enligt matchhjälten Kraft.
- Vårt spel är inte så beroende av hemma och borta, vi kan bara spela på ett sätt, säger han.
Det fungerar rätt bra tydligen.
FAKTA
ISHOCKEY
Play off 2 till kvalserien
Almtuna-Växjö 2-1
(0-0, 1-1, 1-0)
Andra perioden: 0-1 (3.48) Daniel Åhsberg i spel fem mot fyra, 1-1 (6.45) Jonathan Persson (Johan Berggren, Sebastian Eriksson)
Tredje perioden: 2-1 (18.37) Jimmie Kraft.
Skott, totalt: 37-18.
Utvisningar, Almtuna: 3x2 min. Växjö: 8x2.
Domare: Wolmer Edqvist, Grums.
Publik: 2258.
Almtuna leder med 1-0 i matcher i bäst av 3 matcher
ISHOCKEY
Play off 2 till kvalserien
Almtuna-Växjö 2-1
(0-0, 1-1, 1-0)
Andra perioden: 0-1 (3.48) Daniel Åhsberg i spel fem mot fyra, 1-1 (6.45) Jonathan Persson (Johan Berggren, Sebastian Eriksson)
Tredje perioden: 2-1 (18.37) Jimmie Kraft.
Skott, totalt: 37-18.
Utvisningar, Almtuna: 3x2 min. Växjö: 8x2.
Domare: Wolmer Edqvist, Grums.
Publik: 2258.
Almtuna leder med 1-0 i matcher i bäst av 3 matcher
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!