Holtari avgjorde för sitt Gimo

FOTBOLL. Den tidiga seriefinalen blev till en munsbit. Ettan Gimo utklassade tvåan Danmark hemma på Idrottsgården i damtrean.

Sport2009-06-03 21:55
- Det här var riktigt skönt, säger mittbacken Stina Holtari, som avgjorde matchen med sitt viktiga 3-0-mål i den andra halvleken.
Målet var inte vilket som helst. Det kom till efter en hörna där en Danmarkspelare oturligt nickrensade undan bollen mitt upp i banan. Men där stod Holtari och klippte till från 20 meter.
- Jag har haft liknande lägen tidigare under säsongen och missat. När jag nu fick chansen igen tänkte jag bara att nu ska den in, säger mittbacken.
I och med segern utökade Gimo sin serieledning och ligger nu sex poäng före Danmark och Vaksala (som dock har en match mindre spelad).
FAKTA
Division III damer
Gimo-Danmarsk DFF 3-0
(2-0)
Målen:
1-0 Jenny Enqvist Pettersson (5), 2-0 Ida Halvarsson (9), 3-0 Stina Holtari (60).
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!