Ingen fara med Mikael Anderssons ljumske
FOTBOLL. Ljumskproblemen var inte så allvarliga för ESK:s Mikael Andersson och han kunde delta på tisdagens båda träningspass på träningslägret på Cypern.
Saknades på tisdagens andra pass av olika anledningar gjorde dock en handfull spelare; Andreas Eriksson och Anton Persson har båda fotproblem, Linus Bylin saknades på grund av lårkaka, Niklas Klingberg var förkyld och Daniel Olsson har känningar i det knä han tidigare opererade. Dessutom tog Eric Hammar det lugnt och joggade på egen hand.
Det är nu klart med ytterligare en träningsmatch för ESK. På onsdagen, sista dagen före hemresan, kommer man att möta division II-laget Fjöra från Norge. I första hand kommer de spelare som inte spelade mot Jaro att medverka.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!