Meriterade namn till Studenternas

FRIIDROTT. Hon gick från närmast okänd till Sveriges nya stjärnskott på en kväll när hon i somras tog JVM-guld och slog svenskt rekord med flera meter i spjut. Nu är Sofi Flinck klar för Folksam Challenge på Studenternas.Samma sak gäller EM-femman, sprintern Odain Rose.

Sport2013-05-14 07:00

Sofi Flinck kom till junior-VM i Barcelona med ett personligt rekord på drygt 55 meter. När hon åkte därifrån gjorde hon det med en guldmedalj och som innehavare av ett nytt svenskt rekord på hela 61,40.
Innan sommaren var slut stod hon även som vinnare av Finnkampen – och det i vad som är lite av Finlands nationalgren när det gäller friidrott. Det är nu klart att 18-åringen kommer att tävla på Studenternas under Folksam Challenge den 16 juni.

Samma sak gäller Odain Rose som i vintras blev femma på 60 meter på inomhus-EM i Göteborg på 6.62. Den Jamaicafödde Rose (uppväxt i Umeå) kommer på Studenternas att springa 100 meter (personligt rekord på 10,49) och matchas mot Upsala IF:s sprinterstjärna Erik Hagberg (10.61).
– Vi jobbar på att få in sex man till på 100 meter och tanken är att vi ska plocka in någon amerikan eller jamaican, säger Richard Andersson, som tillsammans med Kristin Hallberg är de som är projektledare för UIF-arrangemanget.

Under DN–Galan finns under sommaren ytterligare sex galatävlingar i Sverige. Tre stycken GP:n (Göteborg, Karlstad och Sollentuna) och tre challangetävlingar (Uppsala, Umeå och Mölndal). Vid fjolårets premiär av Folksam Challenge på Studenternas lyckades UIF locka stora namn som Johan Wissman, Luguelin Santos och Darya Klishina, mycket tack vara att dessa ville slipa formen till stundande OS. Även i år hoppas man på fina namn.
– De mest intressanta namnen kommer att bli klara två tre veckor innan, säger Andersson.
Chanserna till att locka delar av den svenska eliten är goda.
– En och en halv vecka efter avgörs lag-EM i Dublin och vi har sju grenar som är observationsgrenar inför det så de flesta duktiga svenskarna kommer nog att komma, säger Andersson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!