"Årets julklapp" är ett säsongskort till superettan enligt Sirius fotboll. Klubben släppte under tisdagen sina biljetter till försäljning. Priserna har höjts sedan fjolåret. En egen sittplats kostar 2 300 kronor och en ståplatsbiljett för hela året kostar 1 500 kronor om man inte är medlem i Västra Sidan, som går in för halva priset. Förra säsongen sålde Sirius cirka 30 sittplatser och runt 50 ståplatser till Västra Sidan. I år är målet högre.
– Det är jättesvårt att säga var det hamnar till slut. Skulle vi sälja 100 stolar inför säsongen vore det jätteroligt och jag hoppas att klacken blir större också. Jag hoppas på hundra sålda i varje kategori, då skulle jag vara nöjd, säger evenemangsansvarige Per Nohr.
Sirius har gått igenom samtliga årskortspriser för superettan 2013 som underlag för prissättningen 2014.
– Vi vill ligga lika med våra kollegor. Vi har tittat på alla lag utom Hammarby, Gais och Örebro som har lite större och bättre arenor än vad vi har, säger Nohr.
Hammarby som spelar på nybyggda Tele2 Arena är dock hundringen billigare än Sirius på sin ståplatsläktare.
– Det har jag inga kommentarer till, jag vet inte hur de har resonerat, säger Nohr.En titt på samtliga lags priser inför 2014 visar att Sirius ligger i linje med sina konkurrenter.
– Flera har hört av sig redan och vill köpa. Vi är tidigt ute och har marknadsfört det här bra, nu får vi se hur resultatet blir.
Förra säsongen hade Sirius ett publiksnitt på 1 773 personer, en siffra som klubben hoppas ska bli nästan dubbelt så stor i superettan.
– Jag hoppas och tror att snittet ska vara runt 3 000. Vi har visat att vi klarar av det förut och sedan beror det så klart på det sportsliga också. Målet är dock 3 000, säger Nohr.