Mittfältaren missade de två sista seriematcherna med division I-laget från Täby kyrkby och har inte kunnat träna ordentligt på över en månad. Just nu rehabiliterar han skadan (irritation bakom knäskålen) – och eventuellt kan en magnetröntgen bli aktuell framöver.
– Den senaste tiden har det blivit bättre och jag har inte lika ont längre, men tiden framöver får utvisa hur vi går vidare, säger Niklas Busch Thor som inte tror att det ska handla om en skada på menisken eller korsbandet.
– I så fall tror jag inte att jag hade kunnat spela fyra matcher med skadan, fortsätter 27-åringen som från och med två veckor tillbaka officiellt tillhör Sirius (som just nu är träningsledigt i två veckor).
Nyförvärvet om skadebekymren
FOTBOLL. Sirius nyförvärv Niklas Busch Thor (ursprungligen från Storvreta, men invärvad från Frej) har problem med sitt ena knä.
Niklas Busch Thor i Frejtröjan. Här i kamp med Sirius Sunday Bale.
Foto: Staffan Claesson
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!