Ordkrig inför Sirius match mot Sandviken

FOTBOLL. Sandviken ska komma till Studenternas och föra matchbilden enligt tränaren Tony Andersson. Siriustränaren Kim Bergstrand tror dock inte att det blir så.– Så har han sagt varje gång vi ska mötas och det har aldrig blivit så, säger Bergstrand.

Sport2012-09-16 07:00

Det är en viktig match i eftermiddag där Sirius ska försöka slå sig in på vinnarspåret igen efter förlusten förra veckans förlust mot Forward. Det blir dock inte enkelt. Sandviken har gått som tåget sedan uppehållet och ligger femma i tabellen. Nu kommer man till Uppsala med hopp om att föra spelet.
– Vi ska åka dit och ta hand om bollinnehavet för då får Sirius försvara sig och det gillar de inte, säger Tony Andersson.
– Om de ska komma hit och dominera så får de gärna försöka, hittills har inget lag lyckats under säsongen. Det blir kul att se, kontrar Bergstrand.

En öm punkt som Sirius har haft en längre tid är starterna på matcherna. Senast mot Forward var den riktigt dålig och mönstret har varit tydligt de senaste matcherna.
– Vi måste skärpa oss. Vi har pratat om det och nu gäller det för spelarna att visa genom handling att det har gått in. Jag hoppas att de har fått en tankeställare, säger Bergstrand.
Sandviken är väl medvetet om detta:
– Vi vet att Sirius har problem första 10–15 minuterna och oavsett vad de säger i tidningen så gnager det, säger Andersson.

Sirius kommer till spel utan lagkaptenen Alagie Sosseh som är skadad. Sosseh har dock varit bänkad de senaste matcherna och värre för Sirius är att Linus Smedjegården, som spelat alla seriematcher hittills, är avstängd. Och inte nog med det. Den tilltänkte ersättaren Jakob Bergman är sjuk och missar även han matchen.
– Det är en jävla otur att han blir sjuk när Linus är avstängd, säger Bergstrand som inte vill avslöja hur han tänker formera laget i och med detta.

Matchdags

Sirius-Sandviken
Studenternas, 17.00
UNT tippar: 1-1
Följ matchen på unt.se/sport eller på mobil.unt.se

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!