Rafflande slut när Nordström visade vilja

BASKET. Det var en sjukt efterlängtad seger – och det satt hårt inne. Hemma mot Mark visade Sallén tvivlarna att man kommer sälja sig dyrt i kampen om slutspel.– Det var nästan så det kom tårar, säger matchvinnaren Agnes Nordström.

Salléns Agnes Nordström klev fram i segern mot Mark.

Salléns Agnes Nordström klev fram i segern mot Mark.

Foto: Staffan Claesson

Sport2013-01-27 18:18

Med bara en halv sekund kvar avgjorde Agnes Nordström tillställningen hemma mot Mark genom att lägga i en två-poängare och även dra på sig ett straffkast – som hon sedan satte. Poängen betydde en ledning med 71–68, vilket också blev slutresultatet.
– Så jäkla skönt. Jag har haft två matcher innan den här där jag har missat mycket, och det gjorde jag även i den här. Men i pausen så sa jag till mig själv att det bara är att fortsätta att vara fokuserad så kommer det att lossna, säger Agnes Nordström som gjorde samtliga sina elva poäng i slutperioden.

Segern satt som sagt hårt inne. Båda lagen hade möjlighet att vinna i den sista perioden, men det var Sallén som tog chansen för ovanlighetens skull. Tidigare har man varit nära mot topplagen Telge, Northland och Norrköping utan att få till det på slutet.
– Vi hade bra energi i dag och gjorde det vi skulle göra. Vi missade lite i deras offensiv i den andra perioden, men det ordnade vi till. I den sista perioden går vi in med otroligt mycket vilja och det är det som avgör. Vi vågade steppa upp och släppa loss, säger Salléncoachen Jenny Håkansson.
Vad var det egentligen som hände där i den andra perioden?
– De (Mark) hittade ett sätt att lösa vårt försvar samt att vi missade några skott. De fick några enkla poäng där, fortsätter Håkansson om perioden där Sallén tappade en 22–11-ledning till underläge med 30–38 i paus.

Noterbart var att det här Salléns första seger i ligan sedan årsskiftet samt att den var den första segern mot ett topp 7-lag under säsongen.
Nästa match är borta mot Järfälla på lördag – en match som i stort sett kan säkra en slutspelsplats.

Matchfakta

Sallén–Mark 71–68
(22–12, 8–26, 15–12, 26–18)
Poängen, Sallén: Kristina Tattersdill 16, Elin Gustavsson 13, Agnes Nordström 11, Helena Kjellgren 11, Camilla Fagerberg 11, Erika Valek 6, Johanna Alexandersson 2, Marie Persson.
Skottprocent, tvåor: 44–49.
Skottprocent, treor: 27–27.
Skottprocent, straffar: 65–80.
Offensiva returer: 6–10.
Returer totalt: 30–44.
Bollstölder: 19–6.
Bollförluster: 14–27.
Blockar: 0–0.
Publik: 193.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!