Sarah Storck het i landslaget - nätade mot Lettland

FOTBOLL. Sarah Storck blev åter målskytt när Sveriges F19-landslag i fotboll vann sin andra EM-kvalmatchen mot Lettland med 4-0 (3-0).

Bälinges anfallare Sarah Storck.

Bälinges anfallare Sarah Storck.

Foto: Andreas Hillergren/Arkiv

Sport2008-09-27 22:18
Det var klasskillnad mellan lagen vilket betydde att Emilia Appelqvist knappast hade något att göra första halvlek och lugnt kunde flytta fram i andra. Två minuter före full tid var hon nära att nicka i mål efter hörna. Sarah Storck märktes desto mer med sina ruscher på högerkanten i första halvlek och på motsatt i den andra. Sarah spelade som en kopia av Josefine Öqvist när hon var i samma ålder.

Sverige fick en drömstart med mål redan efter drygt en minut. Det liknade mest ett självmål men tillskrivs Sofia Jakobsson (Umeå IK).
2-0 20 minuter senare hade Sarah andel i när hon nickade ner ytterkollegan Antonia Göranssons inlägg till Sofia som sköt i mål.
Antonia gjordes själv 3-0. Några minuter in på andra halvlek gjorde Sarah 4-0 med ett skott vid den lettiska målvaktens närmsta stolpe.
Julia Lyckberg fick ingen speltid.
- Vi borde ha gjort fler mål genom att spela enklare. Nu använde vi resten av matchen till att ytterligare förbättra passningsspelet, säger förbundskapten Calle Barrling.
- Vi är klara för nästa kvalomgång men ska helst bli etta i gruppen. På tisdagen möter vi Wales som också vunnit sina båda första matcher.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!