Säsongen kan vara över för Gudmundsson

ISHOCKEY. Martin Gudmundsson säsong kan vara över. Skadan på högeraxeln mot Bofors i fredags var så allvarlig att det sannolikt är slutspelat.

Martin Gudmundsson.

Martin Gudmundsson.

Foto: Fotograf saknas!

Sport2007-11-26 20:42
- Ja, jag är rädd för det. Det är jäkligt tungt, speciellt med tanke på att jag just hade kommit tillbaka, säger Martin Gudmundsson.
Han skadade axeln i en match mot Leksand förra säsongen men det var först i juni det blev operation och därefter har det handlat om jobbig rehabiliteringsträning. För sex matcher sedan var Gudmundsson tillbaka, men axeln höll alltså inte.

Gjorde du comeback för tidigt?
- Nu i efterhand så kanske det var för tidigt, men det är lätt att säga nu. Jag hade fått klartecken från läkare och det kändes bra, säger Martin Gudmundsson.
Röntgenbilder efter smällen vittnade om att såväl ledkapseln och allt det brosk som byggts upp runtomkring för att hålla ledkulan på plats var skadat. Under helgen har axeln dessutom hoppat ur led två gånger.
På måndag träffar han den läkare som opererade honom i somras och först då kan Gudmundsson få en klarare diagnos.

Du har inte tänkt tanken att sluta helt med hockeyn.
- Nej, absolut inte. Det är bara att kämpa sig igenom det här, säger Martin Gudmundsson.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!