Sirius sköna höstryck

FOTBOLL. Sirius gick in i uppehållet med ett försprång på nio poäng. 90 minuter in i höstsäsongen har försprånget vuxit till hela elva poäng.– Så länge vi vinner kommer det inte vara någon fara, säger tvåmålsskytten Joakim Runnemo.

Sirius utökade ledningen i norrettan till elva poäng.

Sirius utökade ledningen i norrettan till elva poäng.

Foto: Staffan Claesson

Sport2013-08-18 19:54

Videon är inte längre tillgänglig

Trots ett rekordlångt uppehåll på nästan en månad så var det mesta som vanligt när Sirius tog emot Forward. Trots att Sirius långt ifrån gjorde sin bästa match för säsongen så besegrades topplaget från Örebro enkelt med 3–1. Laget är fortfarande obesegrat och utökade i och med segern försprånget i tabellen till hela elva poäng.
– Det är trevligt att höra, men vi kunde ha varit mycket bättre, säger Runnemo om matchen.
Tränaren Kim Bergstrand håller med:
– Vi gör inte någon höjdarmatch varken anfalls- eller försvarsmässigt. Jag vet inte riktigt varför, men det stämde inte för oss i dag.

Ändå är ni klart bättre än en toppkonkurrent?
– Ja, men det finns mer att hämta. Vi har höga krav i den här gruppen och det har ni på läktaren också, det är något bra som sporrar oss hela tiden. I dag reagerade vi någon tiondel för sent, det kan bli bättre, säger Runnemo.

Runnemos båda mål i den första halvleken punkterade matchen. Forward fick visserligen en gratisbiljett tillbaka efter en väldigt billigt dömd straff där Örebrolaget reducerade till 2–1. Trots att Sirius som sagt inte hade sin bästa dag på jobbet, så var dock aldrig segern hotad. ”Pajen”, som Runnemo kallas har nu gjort sex mål den här säsongen och har spelmässigt varit en av Sirius bästa spelare match efter match.
– Det var skönt att få sätta två i dag och sparka i gång hösten på ett bra sätt, säger målskytten.

För Runnemo har flytten till Sirius blivit en nytändning efter två ojämna säsonger i superettan hos Ljungskile. Förra säsongen startade han bare elva matcher för klubben, men lyckades trots det göra sex mål.
– Det var två märkliga säsonger för mig i Ljungskile, men nu har jag kommit till en klubb som verkligen tror på mig och det har varit en nytändning, så är det absolut. Sirius är en klubb på väg upp och det är jättekul att vara med på resan, säger Runnemo.

Matchfakta

Sirius–Forward 3–1
(2–0)
Målen: 1–0 (27) Joakim Runnemo, 2–0 (40) Joakim Runnemo, 2–1 (48) Rasmus Östman (straff), 3–1 (62) Carl Nyström.
Hörnor: 5–3 Varningar: 2–1 Publik: 1 914

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!