Skadekris i Almtuna - fem spelare kan missa Moramatchen

ISHOCKEY. Segern över Björklöven i onsdags blev kostsam för Almtuna. Tre spelare skadades och till fredagens match mot Mora kan så många som fem spelare saknas i laguppställningen.

Sport2009-01-15 20:56
Backarna i förstafemman Johan Jonsson och Mikael Aaro kommer definitivt att vara borta. Aaro har problem med en axel och det dröjer lite innan han är åter i träning. Jonsson kommer att vila tills han är symptomfri från den hjärnskakning han åkte på senast. Det troliga är att det tar minst en vecka, enligt Almtunas assisterande tränare Bert Robertsson.
- Rickard Rollin-Carlsson (axeln även där) är väldigt tveksam till spel. För Johan Andersson (höften) finns det en liten chans till spel, han var mycket bättre i dag (läs: torsdag) och det finns förhoppningar om spel, men det är väl 25 procents chans.

På torsdagens träningen saknades även Jonathan Sjölund på grund av magsjuka.
- Vi räknar med att han spelar, men vi får se, säger Robertsson, som inte låter allt för orolig trots avsaknaden av spelare.
- Vi har folk att lira med, säger han lugnt.
Anders Grönlund tar steget upp från sjunde back till en ordinarie plats och hans position tas över av Rikard Carlstedt, som kallats tillbaka från Wings i ettan.
Fredagskvällens motståndare Mora är det enda lag, förutom serieledande Leksand, som Almtuna inte lyckats ta poäng mot så här långt. Säsongens båda matcher har slutat i uddamålsförluster (1-0 hemma och 4-3 borta).
- Vi har dominerat matcherna fullständigt, förutom i en period i bortamatchen, och vi ska försöka hålla i den trenden, säger Robertsson.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!