Skandisloppet kan bli nya Postgirot-Open

CYKEL. Svenske förbundskaptenen och förre proffscyklisten Glenn Magnusson tror att Skandisloppet kan bli början på en ny Postgirot Open-era.– Vi är en så pass stor cykelnation att vi borde kunna ha en tävling av den kalibern, säger Glenn Magnusson.

Sport2011-05-13 07:00

I helgen körs det 103:e Skandisloppet, eller Scandinavien Race som dess internationella tävlingsnamn är, och tävlingen är större och mer konkurrenskraftig än någonsin.
Men det är bara början.
När Skandisloppet för tre år sedan fick internationell status var det början på en ny era, menar svenska förbundskaptenen Glenn Magnusson, som för andra året i rad gör sin enda start med ett landslag på svensk mark i just Uppsala.
En liten vink om hur viktig och betydelsefull han anser att tävlingen är.
– Skandisloppet är ett föregångsexempel i svensk cykel. Fler borde våga ta steget och satsa lika mycket som Uppsala, säger Glenn Magnusson.

Men för att fortsätta locka proffstallen och de absolut största krävs mer – och fler lopp.
– Jag tycker att vi borde ha ett par stycken till tävlingar av den här sorten i Sverige. Jag ser framför mig en hel vecka av tävlingar i anslutning till Skandisloppet, säger Glenn Magnusson.
– Finns det en hel tävlingsvecka är det ännu enklare att locka de största. Det är så proffslagen tänker, man åker i väg en vecka eller två i någorlunda närliggande terräng och tävlar.

En comeback av etapploppet Postgirot Open som efter 20 år lades ned 2002 är en dröm. Då gick starten från Vaksala torg i Uppsala, vidare till Eskilstuna innan loppet sedermera hade målgång i Göteborg efter sex dagars körning genom Sverige.
– Det kan vara andra former också, med fler endagsrace under en samlad period, men ett etapplopp som Postgirot vore så klart fantastiskt, säger Glenn Magnusson.

Är det realistiskt?
– Absolut. Vi har visat i Sverige att det går och fungerar och steget borde inte vara så stort. Men det krävs intressenter utifrån i form av sponsorer.
– Vi är en så pass stor cykelnation att vi borde kunna ha en tävling av den kalibern, helt klart.

Är det en förbundsfråga?
– Det kan vara det, men det kan lika gärna vara en klubb, som Upsala CK, som tar tag i saken, säger Magnusson och jämför med hur det ser ut i övriga Europa.
– I till exempel Italien är förbundet engagerade i ett par lopp, men i det flesta är de över huvud taget inte med. Det går att satsa bara man vill och vågar.
UCK:s tävlingsledare Göran Mattsson instämmer.
– Vi hoppas självklart att det här ska kunna utvecklas och bli ett etapplopp i framtiden, säger Mattsson.
Men:
– Ja, det kräver ju en hel del sponsorer. Postgirot lade in bra mycket pengar förut och precis som vi gjort de senaste åren så jobbade man upp den tävlingen grad för grad.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!