Skånela "förlorade" en poäng

HANDBOLL. Skånela fick oavgjort, 27-27, mot nykomlingen Tyrold från Stockholm i division I-handbollen.

Sport2009-10-14 22:08
- Vi vann inte en poäng i kväll, vi förlorade en, säger Dag Lundin, tränare i Skånela
Tyrold var det bättre laget inledningsvis och ledde med 4-1 innan Skånela vaknade till liv. I mitten av första halvleken var Skånela i kapp och höll sedan Tyrold efter sig med ett par mål och det var 15-13 i paus.

I den andra halvleken var det Skånela och hemmaspelarna Viktor Östlund och Niklas Engdahl som styrde spelet.
- Vi skulle gått i från men killarna vågade inte trycka på och släppte aldrig handbromsen, utan det blev lite tveksamheter och vi bjöd in Tyrold i matchen igen, säger Dag Lundin.

Tyrold gjorde matchens två sista mål och trots att Skånela hade flera fina chanser att avgöra blev det 27-27.
FAKTA
HANDBOLL
Division I herr
Skånela-HK Tyrold 27-27
(15-13)
Målen, Skånela:
Viktor Östlund 6, Niklas Engdahl 6, Tim Kulich 5, Gustav Hallén 4, Sebastian Johansson 4, Kim Bäckman, Per Eriksson Romild.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!