Skånela tvekar om elitserien

HANDBOLL. Succénykomlingen Skånela är på väg att säkra en kvalplats till elitserien. Då tvekar klubben om att ta steget vid ett avancemang.– Vi vill inte göra om samma misstag som Rimbo och Tumba, säger ordföranden Magnus Larsson.

Sport2013-01-16 08:00

Skånela dam ställs i kväll mot toppkonkurrenten Kroppskultur på hemmaplan och mycket talar för att Märstalaget tar ett nytt stort steg mot elitseriekval som allsvenska nykomlingar. Till och med direktplatsen är inom räckhåll.
– ”Kropps” är visserligen ett av de bättre lagen i serien, men vi är obesegrade hemma och de ska vara riktigt, riktigt bra om de ska slå oss, säger tränaren Janne Nilsson som talar klarspråk.
– Det känns som att det ska mycket till om vi ska missa kvalet. Laget är för bra för att klappa igenom.

Frågan är då om laget och organisationen är bra nog för elitserien?
– Målet är att gå till kval och att vi ska kvalspela, säger ordföranden Magnus Larsson.

Hur tänker ni vid ett eventuellt elitserieavancemang?
– Det är en väldigt svår och stor fråga för oss. Organisation ska fungera, finansieringen måste finnas och damerna måste vara sportsligt mogna för att spela i elitserien. Vi har inte gjort någon slutlig avstämning av några av de delarna än, säger Magnus Larsson.
– Men bedömer vi att vi inte blir konkurrenskraftiga i elitserien är det bättre att stanna kvar i allsvenskan något år till. Vad får man ut av att gå upp om man bara förlorar, frågar han sig för att sedan tillägga:
– Vi gjorde samma bedömning med herrarna. Vi vill inte åka ur på en gång och göra om samma misstag som Rimbo och Tumba.

Den gamla mästarklubben från 1992 åkte ur damernas elitserie 2009 efter endast 2 segrar på 22 matcher och någon liknande resa vill inte någon i klubben vara med om igen. Steget mellan elitserien och allsvenskan är dessutom stort, vilket de senaste årens elitserienykomlingar har fått erfara.
– Man ser på Tumba i år och alla nykomlingar som varit uppe de senaste tre, fyra åren att de har fått det riktigt tufft. Ger man våra spelare ett par år kommer det här bli ett riktigt bra lag, säger Janne Nilsson.

Så är det. Skånelas stomme består av juniorer födda 1994, 1995 och 1996 som tillhör Sverigeeliten.
– Vårt mål är att den trupp som går upp i elitserien också spelar i elitserien. Man går inte upp med ett lag och köper ett nytt lag som ska spela i deras ställe, säger Magnus Larsson.
– Tittar man på framgångarna de här årgångarna har haft finns det en klar potential i vår trupp, och den dagen vi går upp i elitserien vill jag att vi ska vara konkurrenskraftiga, fortsätter Larsson.

Då återstår knäckfrågan: Är Skånela dam redo redan i år?

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!