Sprintguld av Uppsalakille på SM
FRIIDROTT. Det blev guld och ett silver för Nil de Oliveira på söndagens tävlingar vid inne-SM i Sätra Hall, söder om Stockholm.Uppsalakillen som tävlar för Turebergs FK var snabbast av alla i herrfinalen över 200 m.
Nil de Oliveira (nr 325) vann 200 m på 21,70.
Foto: Hasse Sjögren
Efter semifinalen på 21,85 stod klart att han skulle få banan innanför största hotet Oskar Åberg från Solna.
- Oskar är snabbare än vad jag är och jag har inte kört någon snabbhet när jag var i Brasilien. Det var mest styrketräning och långa lopp. Jag var där en månad och kom hem i början av februari, säger de Oliveira.
I finalen var det Åberg som tog ledningen och där de Oliveira kom som ett skott ur sista kurvan och kunde passera Åberg just innan mållinjen. de Oliveiras 21,70 var sju hundradelar snabbare än tvåan Åhberg.
- Det är jag nöjd med, avslutar SM-vinnaren - som hade stor hejarklack på läktaren.
Men dagen var inte över med det.
För han sprang också andra sträckan i stafetten 4x200 meter, där man hade en jämn kamp med Spårvägen om segern i heatet. Men det skulle visa sig att Spårvägen sedan blev diskade för att de sprungit in på gemensam banan för tidigt.
Det gjorde att det också blev ett silver för Nil de Oliveira, då Huddinge AIS från det första heatet vann SM-guldet på 1.28,45 mot 1.28,80 för Tureberg.
Noterbart är också att Jonathan Jansson, Östhammars FI, var delad sjua i stavtävlingen med fina 4,66, nytt personbästa. Ingen dålig seniordebut för Jansson, som fyller 19 år om en dryg månad. I stavfinalen gick segern till Oskar Jansson från Ullevi på 5,51.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!