Loppet gick enligt planerna för både Jessica Kihlbom och Linnea Sjöblom från Upsala CK. Storfavoriten Emma Johansson ryckte sig tidigt loss från de övriga och cyklade i topp i ensamt majestät. Efter henne följde klungan med de båda Uppsalacyklisterna.
– Vi lyckades hålla ned avståndet ganska bra, det var inte så att hon bara försvann, säger Kihlbom.
Linnea Sjöblom gjorde ett jättejobb och var uppe och drog klungan flera gånger.
– Vi ville trötta ut henne (Johansson) och det lyckades, säger Sjöblom.
Med två varv kvar kom klungan i kapp ledaren och in på upploppet blev det en ren spurt mellan Emilia Fahlin, Emma Johansson och Jessica Kihlbom. Fahlin gick segrande ur duellen med minsta möjliga marginal och vann guldet före Johansson och Kihlbom.
– Hon var starkare. En tredjeplats är inte dåligt, men man vill alltid vinna så klart, säger Kihlbom.
Linnea Sjöblom, som gjorde det där jättejobbet, tappade med åtta kilometer kvar och slutade till sist tia.
– Jag drog som sagt mycket i klungan och var trött när de andra började attackera. Jessica kom trea och det var henne jag körde för i dag, det var jättekul, säger Sjöblom som hyllas av sin klubbkamrat:
– Vill man vara med och slåss om medaljerna så måste man samarbeta. Sedan går det aldrig att lite på någon, men jag fick bra hjälp i dag och Linnea gjorde ett jättejobb, säger Kihlbom.