Valsta Syrianska har fått rena drömstarten på årets säsong. En oavgjord och tre segrar på de fyra första omgångarna gör att Märstalaget inlett jakten på en snabb comeback till division I på bästa sätt.
– Det är där vi hör hemma, säger Sencer Soguk.
Soguk hade gjort tre mål före lördagens match. Nu kom två nya fullträffar på Gamlis IP redan före paus. 1–0 satte han på straff mitt i halvleken.
– Jag skulle sätta den till vänster, men målvakten gick för tidigt och jag rullade i stället in den till höger, säger Soguc.
Tre minuter före paus ökade han på till 2–0 på en nick på hörna.
– Jag kom med fart och fick bollen perfekt, det vara bara att tacka för kaffet, säger han.
Hemmalaget kämpade och slet för att ta sig in i matchen målmässigt men när Milos Rejlic stötte in 3–0 var matchen avgjord. På tilläggstid kunde Miguel Cordova Rozas snyggt spika slutresultatet till 4–0 genom ett skott i krysset.
– Vi kämpar hela matchen, men i de avgörande momenten är de bättre än oss, konstaterar Gusktränaren Kiani.
Gusk har det blytungt. Laget är sist på noll poäng efter tre raka förluster.
– Vår försäsong var inte bra och det är inte många i laget som har så många veckor av träning i sig (på grund av skador och sjukdomar). Vi ska försöka spela ihop ett lag och hitta den rätta balansen, men än har vi inte hittat den, konstaterar Kiani.