Storvretaspelare avstängd

INNEBANDY. Domarna ändrar Fredrik Holtz matchstraff i efterhand. Det gör att Storvretaforwarden nu stängs av.

Sport2013-12-03 10:51

Bråket som uppstod i toppmötet mellan Falun och Storvreta i måndags kväll mellan Holtz och Thomas Holmgren innebar att båda visades av planen för resten av matchen.

Enligt den första bedömningen fick Thomas Holmgren UM2 och Holtz UM1, den senare en lindrigare variant av matchstraff.
Men i efterhand har nu domarna Ola Pettersson och Daniel Skoog ändrat bedömningen av Holtz, som nu också får UM2.
– Jag fick sms av domarna om det nu på morgonen, säger Storvretatränaren Magnus Jäderlunds, som direkt efter matchen var inne på att händelsen skulle granskas på video av domarna i efterhand.

– Jag tror egentligen inte man bara kan ge UM1 när det handlar om handgemäng vilket det är. Det är väl korrekt så men sedan kan man ju ha synpunkter ändå på det, säger Jäderlund.

Holtz kommer nu att vara avstängd i kommande match, den hemma mot Jönköping.
– Det är synd. Holtz är nästan vår bäste spelare just nu, säger Jäderlund.
Direkt efter matchen sade Holtz till UNT:
– Det hade räckt om vi hade fått två minuter var.

På tisdagen, efter att ha fått beskedet om att straffet ändras, skriver han på Twitter:
”Vi kör en avstängning på det med, orkar inte.”
Storvretatränaren tror inte att det är aktuellt med något överklagande från Storvretas sida.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!