Talangen lämnar Sirius för AIK

FOTBOLL. Tre landslagsspelare blir bara en i Sirius nästa säsong. Även Maja Andersson väljer att lämna klubben och har skrivit på för AIK.– Det var inget vi hade väntat oss, säger sportchefen Gunnar Källsten.

Sport2013-01-08 19:03

Av Sirius F95–landslagstrio är nu endast Fanny Andersson kvar i klubben. Marija Banusic lämnade tidigt för allsvenska Kristianstad och nu försvinner alltså även Maja Andersson.
– Att vi skulle tappa Marija var ganska självklart. Att Maja också lämnar är tråkigt, men samtidigt är det stenhård konkurrens och vi vet inte hur mycket hon skulle ha spelat här, säger Källsten.

Konkurrens var det. Sirius har förstärkt med en innermittfältare (Moa Mattsson), en högerback (Sofie De Besch) och en mittback (Sara Back) under vinter. De tre positionerna som Maja Andersson kan spela på.
– Jag vet att det skulle bli tufft för mig att ta en plats, men de tycker att de har gjort rätt och jag tycker att jag gör rätt som flyttar, säger Andersson som gjorde sitt första träningspass med AIK under måndagen.
– Det var inget jättesvårt val. Nu testar jag det här och förhoppningsvis blir det bra.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!