Tappert ESK föll i finalen

FOTBOLL. Enköpings SK:s pojkar 14 år tog sig som enda uppländska lag till final i 30-årsjubilerande Enecopia Cup, innefotboll dygnet runt i Idrottshuset, Enköping. ESK var spelmässigt bra med i finalmatchen mot Enskede men fick sträcka vapen efter 0-2(0-0).

Sport2010-02-07 20:09
- Killarna var riktigt besvikna direkt efter slutsignalen men med någon dags distans till det hela kommer de nog vara nöjda med cupinsatsen totalt sett, säger tränaren och förre a-lagsspelaren Henrik Norrström som gör sin andra säsong med ungdomarna.

Efter tre raka vinster i gruppspelet väntade Vaksala i kvartsfinalen som besegrades med klara 4-0. Tuffast tänkbara motstånd sedan i semifinalen då man ställdes mot Athletic, ett akademilag från Stockholm som på sin väg till semin fullständigt kört över allt motstånd.
- Jag tror de hade 33-0 i målskillnad inför matchen, säger Norrström.

ESK satte dock stopp för Athletics promenad mot finalen efter en taktisk triumf med ett lågt försvarsspel och snabba spelvändningar.Efter 2-2 vid full tid vann ESK sedan straffläggningen
- Kul att vi klarade att spela efter taktiken så pass bra. Det var nog vår bästa match under hela turneringen, menar ESK-tränaren.

I finalen inledde ESK bäst och hade bland annat en ribbträff i första halvlek. Efter pausvilan tog Enskede sakta men säkert över taktpinnen och efter två mål inom lika många minuter mitt i andra halvlek var finalen mer eller mindre avgjord.
- Enskede var värdiga vinnare, helt klart. Tyvärr kom vi inte upp i samma nivå som i semifinalen och spelet stämde inte även om det var full fart i benen. Kan vara så att killarna var lite slitna mentalt efter urladdningen mot Athletic och att det var fullsatta läktare i finalen, avslutar Henrik Norrström.

I äldsta klassen för 16-åringar vann Athletic finalen och segerpokalen efter 1-0 mot Rissne, det lag som slog ut ESK i kvartsfinalen efter straffar.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!