Tynglyftnings-SM i Uppsala - som vanligt

TYNGDLYFTNING. För sjunde året i rad arrangerar Upsala Tyngdlyftningsklubb SM i Fyrishov och tre hemmahopp kommer till start.

Sport2009-12-03 18:45
Guldmedaljörerna från höstens JSM, Jonathan Zetterberg och Mikael Larsson, finns båda med under helgen. Zetterberg går i 69-kilosklassen och Larsson i +105.
- Det är tajt om medaljerna, men Jonathan har utvecklats riktigt bra under och efter sommaren. "Micke" gjorde ju illa handleden förra året men har kommit tillbaka och gjort "pers" på träningarna, säger Stefan Jacobsson från arrangörsföreningen.
Förutom ovan nämnda lyftare finns även Erik Ljusberg med från UTK. Ljusberg, som tävlar i 94-kilos har kvalat in för första gången.
Några deltagare på damsidan har inte UTK i år.

Under lördagen avgörs herrklasserna 56-85 kilo. På söndagen är det 94-+105 kilo som gäller samt samtliga klasser för damer.
Deltagarna, som främst kommer från mellan- och södra Sverige, är 13 till antalet på damsidan och närmare 35 på herrsidan, enligt Jacobsson, som hoppas att publiken ska hitta till Fyrishov.
- Blir det 200 åskådare blir vi nöjda, säger han.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!