Uppsala Hockey tog revansch

Uppsala Hockey tog revansch på sig själva för det pinsamma nederlaget (3-9) mot Tierp senast när man i går bortaslog Falun med 4-2 (2-1,2-0, 0-1).

Sport2005-10-12 22:03
Uppsala bjöd på ett trendbrott vad det gäller utvisningar. Inför onsdagskvällen hade Uppsala dragit påsig flest tvåminutersutvisningar i serien, 45 stycken, men i går var det bättre på den fronten och ynka fyra tvåor bidrog till att man hade mer ork och kraft att lägga på anfallsspelet. Till skillnad mot Uppsala drog hemmalaget på sig en mängd utvisningar, nio tvåor och en tiominutare, och det straffade sig.
Efter underläge efter drygt fem minuters spel visade Niklas Bjurman vägen för Uppsalalaget. Såväl 1-1 efter 8.48 som 2-1 efter 17.52 var signerat Bjurman — och båda målen kom i numerära överlägen.
Uppsala ökade på till 4-1 genom Tobias Carlsson och Daniel Andersson inom loppet av en minut i början av den andra perioden och där avgjordes matchen. Anderssons 4-1 var UH:s tredje power play-mål för kvällen.
Bäst i Uppsalalaget var, enligt Hasse Baumann, målvakten Calle Brattenberger, backen Tobias Carlsson samt anfallaren John Nyh.
I Uppsala saknades både Daniel Jardemyr och Andreas Nyquist men båda förväntas vara tillbaka efter skador inom kort.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!