Förra säsongen vann Storvreta superligan efter att bara ha förlorat fyra av de 26 matcherna. Facit i årets säsongsinledning: fem matcher – och redan tre förluster.
– Det är klart att det inte är någon som är nöjd med det, säger Storvretatränaren Magnus Jäderlund.
Storvreta hade faktiskt inte förlorat en seriematch hemma i Fyrishov på ett och ett halvt år. Men Pixbo såg till att bryta sviten genom en grym effektivitet inklusive några lättvindiga mål. Storvreta var betydligt sämre på att omsätta sina målchanser. För de saknades sannerligen inte i matchen.
– Den första perioden var bland det bättre vi har gjort i år, men fick ändå bara 1–1 (Staffan Jacobson Storvretas målskytt) med oss. Vi missade överlag otroligt mycket, säger Hannes Öhman.
– Det känns som att vi borde ha haft ett par måls ledning efter den första, men vi hade inte det riktiga ”stämmet” i dag och Pixbo spelade bra på sin ledning.
Efter att Pixbo gått upp till 1–3 tidigt i den andra var det just Öhman som ändå som reducerade efter en diagonalpassning från Mattias Samuelsson.
Storvreta kämpade och slet och försökte verkligen, men det var motvind mest hela tiden. Det stämde ytterst sällan i de avgörande lägena.
I inledningen av den tredje perioden ville Storvreta ha frislag framför offensivt mål, men spelet fick fortsätta och i spelvändningen drog i stället Mattias Samuelsson på sig en tvåminutersutvisning (en fullt riktig sådan). Och på den utvisningen avgjordes mer eller mindre matchen då Martin Östholm, en av Pixbos främsta aktörer, dunkade in 2–5 i nättaket.
12.19 kom även 2–6 och sedan var dramatiken nära noll på slutet.
– Vi bjuder på deras tre fyra första mål, det är inga solklara målchanser direkt, säger Öhman och fortsätter:
– Vi gav bort segern, det är det som känns mest surt. Vi vill och försöker men har inte skallarna med på rätt sätt. På slutet blev det lite frustration.
Varken han eller tränaren Magnus Jäderlund vill skylla på någon särskild baksmälla efter Champions Cup, men sanningen är det verkar gå igen. Storvreta förlorade mot Warberg efter fjolårets Europaäventyr och för två år sedan blev det tre (!) raka torsk efter Europaspelet.
– Jag är inte rädd för dem (Pixbo) i fortsättningen, men vi måste stämpla in mer i det dagliga arbetet. Vi måste komma in i vardagen, varje träning och varje match, säger Öhman.