Locket på från Sirius - som söker klubbchef

Sirius skickade under söndagen in sin handlingsplan och de ekonomiska prognoserna till bandyförbundet i hopp om förnyad elitlicens. Hur de ser ut vill klubben inte berätta.

Hoppfullt. Sirius ordförande Claes-Håkan Sandberg tror att klubben kommer att bli beviljade ny elitlicens.

Hoppfullt. Sirius ordförande Claes-Håkan Sandberg tror att klubben kommer att bli beviljade ny elitlicens.

Foto: Staffan Claesson

Bandy2015-02-23 19:55

Information om handlingsplanen och vad klubben tänker göra för att visa upp ett positivt resultat nästa säsong (om klubben blir beviljad elitlicens) vill Sirius ordförande Claes-Håkan Sandberg inte uttala sig om, trots att han har öppnat för det tidigare.

Men att en del i den är att Sirius kommer att anställa en ny klubbchef är ingen hemlighet.

– Vi söker någon som vill skapa och utveckla goda relationer och som har erfarenhet och förståelse för försäljning och marknadsbearbetning, bland annat, säger Sandberg och meddelar att en annons kommer att komma ut inom kort.

Karl-Erik Eckemark, i bandyförbundets ekonominämnd, vill inte heller han uttala sig om Sirius möjligheter till förnyad elitlicens, eller om innehållet i handlingsplanen.

– Vi har möte nästa tisdag. Innan dess kan vi inte kommentera någonting, säger han.

Den första april beslutar bandyförbundets ekonominämnd om Sirius blir beviljad elitlicens för säsongen 2015/16.

Sportsligt väntar härnäst kval för att hålla sig kvar i högsta serien för Uppsalalaget. Tre matcher som ökar så väl kostnader som intäkter i form av publik och kioskförsäljning.

– Vi hoppas att det går plus minus noll. Kan vi göra bra arrangemang runt omkring så ska det inte vara några problem, säger Cleas-Håkan Sandberg.

Enligt Sirius hemsida behöver klubben ytterligare 800 000 kronor för att klara den här säsongen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!