– Vi har olika matchplaner beroende på hur isen ser ut. Ju längre matchen går ska vi vara beredda på att vrida lite hur vi ska spela, säger Siriustränaren Olle Gabrielsson.
Sirius tränade för första gången utomhus på torsdagen. Studenternas isyta såg fin ut sett från sidan, men det är klart, den är säkert oerhört tungåkt.
Sirius har tagit ett steg framåt i utvecklingen, det såg vi i fjol när laget undvek kval genom att slå Hammarby i den sista omgången.
Inför den här säsongen har Sirius tagit ytterligare ett litet kliv, och det är ingenting man hymlar med. Men samtidigt med detta kommer kraven både utifrån och inom laget. Nu möter man Tellus, ett på papperet sämre lag.
– Vi vill förstås vinna alla matcher, men visst, vi vet vilka vi möter. Det kommer inte att bli enkelt, det blir krig i 90 minuter och där vill vi vara det lag som krigar bäst, säger Olle Gabrielsson.
I Sirius saknas backen Stefan Tranblom, som är sjuk. Han ersätts av Oscar Rönnqvist, som tidigare har "vikarierat" med den äran på Tranbloms position.
– Osvar har spelat back under flera av träningsmatcherna och var back även under några av seriematcherna förra säsongen. Men vi kommer att tappa lite på mitten där Oscar skulle ha spelet, säger Gabrielsson.
Sirius får ha fyra spelare på bänken i den här matchen. Samuel Heeger kommer nog att få speltid mot Tellus, men där finns också Oscar Qvist.