Siriusmålvakten blev Årets komet – skänker prispengar

Sirius målvakt Anton Andersson har utsetts till Årets komet i svensk bandy på herrsidan.

Anton Andersson vaktade målet under Sirius samtliga matcher i elitserien och har nu fått priset Årets komet.

Anton Andersson vaktade målet under Sirius samtliga matcher i elitserien och har nu fått priset Årets komet.

Foto: Tobias Sterner

Bandy2021-04-06 13:58

”Anton har under säsongen tagit enorma sportsliga kliv och bidrog starkt till att moderklubben Sirius nådde SM-kvartsfinal. Han har dessutom vuxit ut till en utomordentligt fin representant för bandysporten vid sidan av isen", lyder motiveringen. 

– En stor ära att få finnas med bland alla andra stora spelare som har fått det här priset innan mig och jag blir jätteglad över att få bekräftat att det arbete jag lägger ner ger resultat, säger Andersson till förbundets hemsida.

Samtidigt tilldelades han även Heja-priset (delas ut av Riksidrottsförbundet och Svenska spel) och prispengarna därifrån har han valt att skänka till ungdomsverksamheten Bandykul, som drivs av Sirius, Unik, Uppsala Bois och Danmark.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!