Det var nog många som trodde att Uppsalas första seger skulle komma i den senaste matchen mot Eos på hemmaplan. Uppsala ledde med 13 poäng – sedan kom raset. Lundalaget gick ikapp och ifrån samtidigt som de rödklädda inkasserade sin sjunde raka förlust.
– Det kändes som att vi hade dem. Sedan tappar vi det och jag vet inte riktigt vad som hände. Vi vek ner oss och blev stressade när de kom ikapp. De hade två importer varav den ena gjorde 34 och den andra över 20, säger Erica Iderståhl som var en av Uppsalas bättre spelare i matchen.
Uppsala reser ner till Kinna under lördagen för att ta sig an Mark dagen efter. Lagen är, tillsammans med Visby, de enda som inte vunnit någon match den här säsongen.
– Det är en måstematch för oss. Jag skulle säga att det är en av de viktigaste den här säsongen. Först och främst för självförtroendet: vi behöver få en seger, säger Iderståhl
Mark har värvat två nya amerikanskor. De hann inte bli spelklara till derbyt mot Högsbo senast men till matchen mot Uppsala ser de ut att komma till spel. Det handlar om Paloma Anderson (pointguard) och Chase Coley (powerforward).
– Vi vet inte så mycket om dem. Vi måste fokusera på oss själva och vad vi vill göra i och med att vi inte vet så mycket om dem. Vi har ett starkare lag och har spelat ihop oss mer än dem. Det talar för oss.