Det var inte mycket snack om saken. A3 Basket från Umeå var det bättre laget matchen igenom.
– Vi mötte ett riktigt bra basketlag och var inte redo för tempot. De var större än oss och plockade alldeles för mycket enkla returer, säger Uppsalas coach Janne Hänninen.
I den senaste matchen mot Telge var situationen densamma. Laget hade stora problem i returtagningen och det är ingen hemlighet att man jagar en stor spelare eftersom man anser sig vara aningen för korta i rocken.
– Vi behöver någon som kan plocka returer och göra poäng från insidan. Vi är nära en spelare och förhoppningsvis kan vi gå ut med mer information i veckan, säger Hänninen.
Uppsala har nu förlorat sina tre inledande matcher den här säsongen. Motståndet har varit tufft i Alvik, Telge och nu A3. Härnäst väntar fjolårsmästarna Luleå i ännu en tuff utmaning.
– Vi visste att vi skulle möta de bästa lagen i inledningen. Det har varit tufft men vi har lärt oss mycket. När vi får in den här sista pusselbiten i den nya spelaren så känns lagbygget färdigt.
Poängbäst i mötet med A3 Basket var Agnes Nordström som satte 18 poäng.
– Hon har varit viktig för oss på så många sätt. Dels i offensiven men även i att hon hjälper de andra spelarna och bidrar med sin rutin, avslutar Janne Hänninen.