Helgens SM-tävlingar för bugg och rock n' roll-danser i Helsingborg bjöd som vanligt på en mängd medaljer i vuxenklasserna för Uppsalaklubben. Flitiga SM-vinnarna Angelica Källström och Benjamin Österlund fick dock nöja sig med brons i buggklassen denna gång. Med sig hem från Skåne fick de även ett silver i boogie woogie.
Uppsalas Matilda Lindgren placerade sig på silverplats i bugg tillsammans med Conrad Lindström från Söderåsens Dansklubb.
Men bäst gick det för trion Axelsson, Kupljen och Thid i dubbelbugg. De var bättre än alla konkurrenter.
– Vi hade det som mål, men vi visste att det var tuff konkurrens. Sedan hade vi en jobbig uppvärmningshalvtimme där inget fungerade. Men när vi väl var på golvet satt allt, säger Thid.
Detta var tredje guldet i grenen för henne tillsammans med Linus Axelsson, men första gången med Hanna Kupljen. I dubbelbugg är SM det största man kan vinna.
– Det är bara i Sverige som man kan tävla i dubbelbugg, förklarar Thid.
Guldet firades med en stor middag för över hundra personer från Uppsalaklubben följt av mästerskapets bankett.