Ahonen blir kvar i Sirius – trots allt

Daniel Ahonen fanns inte med i Sirius trupp mot Ängelholm – då han uppgavs vara på väg bort. Nu kommer uppgifter som säger att han blir kvar i superettanklubben.

Stannar. Daniel Ahonen har haft anbud om en utlåning till bland annat division I-klubben Piteå, men väljer nu att bli kvar i Sirius.

Stannar. Daniel Ahonen har haft anbud om en utlåning till bland annat division I-klubben Piteå, men väljer nu att bli kvar i Sirius.

Foto: Staffan Claesson

Fotboll2016-03-09 15:35

Enligt tränaren Kim Bergstrand handlade det då om att i fall Ahonen skulle ha fått speltid för Sirius i svenska cupen hemma mot Ängelholm så skulle det försvåra anfallsspelarens möjligheter att hitta en ny klubb. Fifas regelverk säger nämligen att en spelare bara får representera två klubbar under ett år – och att en utlåning i ett nästa steg då inte skulle kunna bli av.

– Daniel har sagt att han vill vara kvar hos oss. Nu är det bara för honom att kriga på och försöka ta en plats, säger Kim Bergstrand vars lag fotograferades inför seriestarten under onsdagen.

Hur ser du på hans beslut?

– Jag respekterar det fullt ut. Vi har ju ett avtal med Daniel (går ut i höst, reds anm), men han behöver spela a-lagsfotboll för att hans karriär inte ska ta slut. Där är både vi och han överens.

Under försäsongen har Daniel Ahonen testats på flera olika positioner, både som anfallare, ytter och mittfältare.

– Vi tycker att han kan spela på samtliga fyra offensiva positioner. Det viktiga nu är att han håller sig frisk och bygger på sin fysik för att kunna konkurrera, säger Bergstrand.

En annan Siriusspelare som har ryktats vara på väg bort är mittfältaren Nicklas Maripuu.

– Det finns ett fortsatt intresse för honom från andra klubbar, men inget är klart än, säger Kim Bergstrand som tonar ned möjligheterna till ytterligare förstärkningar.

– Det ska i så fall vara om Maripuu lämnar eller att någon annan försvinner. Just nu har vi inte ekonomiskt utrymme för fler nyförvärv.

En glädjande nyhet för Sirius är att anfallaren Ante Björkebaum i morgon, torsdag, börjar träna för fullt efter sin rehabilitering.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!