Läget är värst för Alexander Nilsson som fick en armbåge i käken av en Dalkurdspelaren kring mittcirkeln. Nilsson fick utgå efter att ha fått vård på planen och åkte sedan till akuten där han blev kvar till fyra på tisdagsmorgonen.
– Det är ingen fraktur utan käken är "bara" intryckt. Förhoppningsvis har jag inte någon hjärnskakning heller som vi trodde i början, säger Nilsson som ändå hade tur i oturen:
– Läkaren sade att om jag hade fått en fraktur på käken så syr de ihop läpparna för att justera i två månader. Då hade det bara blivit sugrör.
När yttern kan vara tillbaka är dock oklart.
– Jag ska låta käken vila nu och se hur det blir när svullnaden går ned, om man kan trycka tillbaka den på något sätt. Sedan ska jag följa hjärnskakningstrappan och hoppas att det går snabbt.
Vad tror du om matchen på söndag mot Värnamo?
– Vi får se, jag är alltid optimistisk och det här var ändå bättre än befarat, säger Nilsson som har svårigheter med både mat och tal dagen efter.
Vad gäller Ian Sirelius, som även han fick utgå i den andra halvlek, rör det sig om en muskelskada.
– Det är en bristning i den sneda bukmuskeln. Jag tror inte att det var en smäll utan det kom när jag sprang ned mot hörnflaggan, säger Sirelius i Sirius omklädningsrum dagen efter.
Även för Sirelius väntar vila innan han kan vara tillbaka.
– Jag har en svullnad över revbenen och jag får vänta ut den och se hur det känns. Jag har ont vissa rörelser när jag spänner bålen, men det känns lite bättre i dag och jag tror inte att de tär så farligt, säger Sirelius.
Sedan tidigare saknar Sirius Johan Andersson på grund av en handskada. Han ska kunna gå in i full kontaktträning runt den 28 april.