Sirius assisterande tränaren valde att citera förre AIK-tränaren Mikael Stahre när UNT frågade om tankarna inför serieepilogen i Göteborg under söndagseftermiddagen.
– Det är inget att hymla om utan bara att erkänna det alla vet, att resultatet är helt ointressant i den här matchen men att prestationen är desto mer intressant. För oss gäller det att få med oss ett bra avstamp inför kvalet, säger Lagerlöf.
För Sirius handlar matchen mot Gais om att få en fortsatt bra trend inför kvalet samt att träna på sakerna som man vill göra mot Falkenberg på torsdag och söndag. Att man möter just Gais ser Thomas Lagerlöf som något positivt.
– Gais spelar ganska likt Falkenberg, men de saknar lite spets som Falkenberg har. Vi ska träna på det vi ska göra mot Falkenberg och det är läge att göra det mot Gais.
Sedan det blev klart att Sirius skulle ställas mot just Falkenberg i kvalet så har tränarstaben scoutat motståndaren intensivt.
–All vår fokus vad gäller scouting har legat på Falkenberg. Vi har sett allt med Falkenberg som är relevant.
Efter matchen mot Gais väntar träning måndag, ledigt tisdag och sedan träning onsdag för Sirius inför matchen som alla pratar om på torsdag klockan 18 på Studenternas.
– Det är kul att det har blivit lite publikrusning. Vi har haft som mål hela säsongen att få spela avgörande matcher på hösten och nu gäller det bara för oss att skruva till det lite ytterligare, säger Lagerlöf.