Han köpte Siriusikonens tröja – för 14 500 kronor

Elva långa säsonger fick ett slut för Kalle Larson. Det innebar sista chansen för Siriussupportern Magnus Dahl att lägga beslag på Larsons tröja – och han tog den. Men det kostade rejält.

Magnus Dahl, Siriussupporter, som budade hem Karl Larsons matchtröja efter säsongen.

Magnus Dahl, Siriussupporter, som budade hem Karl Larsons matchtröja efter säsongen.

Foto: Tobias Sterner/Daniel Meisels

Fotboll2022-11-08 14:00

Han hyrde sin egen ståplatssektion på gamla Studenternas, åker på alla matcher och är ständigt närvarande på Sirius träningsläger utomlands. Men Magnus Dahl lägger också en hel del pengar på att köpa matchtröjor. När klubbens auktioner för säsongens tröjor gick ut i söndags kväll slutade han aldrig att buda på Larsons tröja förrän alla andra hade givit upp. Priset stannade på 14 500 kronor!

– Jag höll på att glömma bort tiden. Vi var ju ute och firade av Kalle som med kompisar och några lagpolare kom och snackade med supportrarna. Men när jag gick hem kunde jag hålla koll på budgivningen. Pengarna går till det jag brinner för. Det är mitt sätt att bidra, förutom säsongskort och annat, säger Dahl.

Vad är det bästa med Kalle Larson?

– Han är genuin. En trevlig kille som inte är märkvärdig för fem öre. Och han går ut och gör jobbet varje dag. En jäkligt sympatisk kille helt enkelt. 

Karl Larson lämnar Sirius efter elva säsonger.
Karl Larson lämnar Sirius efter elva säsonger.

Magnus Dahl berättar att han säkert har ett 20-tal Siriuströjor hemma. Sedan tidigare hänger tröjor från Yukiya Sugita, Andreas Eriksson, Ian Sirelius och Stefano Vecchia, för att nämna några, i hemmet. Och han har även bortatröjan som Jakob Bergman bar när han nickade upp Sirius i allsvenskan 2016. 

Förutom Kalle Larsons tröja budade han även hem Marcus Mathisens, Adam Hellborgs och Antonio Yakoubs tröjor.

Priset är inget som avskräcker?

– Jag har Sirius och natur som intresse. Och det ena intresset kostar ingenting.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!