Sandberg anslöt från grekiska Lamia precis innan säsongsstart då Sirius ville täcka upp för skadade Patrick Nwadike. Under måndagen stod det först klart att Nwadike, som inte gjort en match, lämnar då kontraktet löper ut och att Sirius samtidigt förlänger med Sandberg över säsongen 2026.
– Främsta anledningen är att jag trivs väldigt bra både i laget och i staden. Jag känner att det finns mycket mer att få ut av gruppen vi har, och det ser jag fram emot att vara en del av. Vi jobbar hårt varje dag för att nå dit vi vill, både på och utanför planen. Vi växer på olika sätt dag för dag, och det är kul att se det driv som finns hos alla för att hela tiden utvecklas, säger Sandberg.
Försvararen har under våren spelat åtta matcher varav sex från start, främst som mittback.
– Simon har bidragit på ett positivt sätt sedan han kom till Sirius, både på och utanför planen. Han är en väldigt bra person som tar ett stort ansvar i gruppen. Vi visste att det skulle ta lite tid för honom att komma i kapp fysiskt utan en försäsong i benen, men han har successivt blivit starkare och i takt med det presterat på en högre nivå. Det känns jättebra att ha Simon här i 1,5 år till. säger A-lagschefen Jonathan Ederström.