Sedan 2010 har Upplands spelarutveckling AB (USAB) och miljärdaren Bengt Ågerup (som är bolagets stora finansiär) lassat in miljoner i Sirius för att etablera Uppsala på elitkartan i fotboll – både på senior- som på ungdomssidan. De senaste åren har dock stödet krympt en aning. Från toppnoteringen på 9,8 miljoner kronor 2012 till 6,3 miljoner (6 284 250) för fjolåret.
– Men det handlar inte om någon trend eller så. Vårt stöd bygger på klubbens årsbudget som läggs fram inför säsongen där vi för diskussioner med klubben fram och tillbaka. Sedan kan det inträffa oväntade saker att ta ställning till under säsong. Hur som helst är inte vårt stöd bestämt i storlek på det sättet, säger Hans Börje Fritjofsson vd i USAB.
I USAB:s resultaträkning var 6,0 miljoner kronor sorterat som finansiella poster (nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar) och 284 850 i rörelsekostnader (övriga externa kostnader).
– Den första summan är det som går rakt in i verksamheten och den andra kan vara spelarköp eller liknande, säger Fritjofsson utan att vilja avslöja vilken spelare det gäller (Daniel Ahonen?).
Hur ser du och USAB på Sirius ekonomiska situation i år?
– Det är så klart tråkigt att man har lagt en budget som man inte har kunnat leva upp till varken på publik- och sponsorsidan och att intresset inte är som det var förra gången Sirius var uppe i superettan. Men vi får hoppas att fler kommer och tittar mot Varberg på söndag när laget kan gå upp på allsvensk kvalplats.
Har ni fått förfrågningar om att stötta upp med extra kapital under våren?
– De diskussionerna har vi inte haft. Det viktiga för Sirius just nu är att anpassa sig till intäkterna man har, säger Hans Börje Fritjofsson.
Hur mycket USAB går in med i Sirius för 2015 är fortfarande höljt i dunkel.