Mittfältarens skadedom

Sirius mittfältare Oscar Kindlund ramlade olyckligt under måndagens U21-match på Löten och tvingades bryta. Under tisdagen kom dock lugnande besked.

Foto: STAFFAN CLAESSON

Fotboll2016-09-13 16:33

Det var i mitten av den andra halvleken som Kindlund gjordes ned i Sundsvalls straffområde och landade på handen. Mittfältaren fick bryta på grund av svåra smärtor och åkte direkt upp till akuten för röntgen. Plåtarna visade dock att inget är brutet.

– Han har väldigt ont och kan inte röra fingrarna. Det är väldigt svullet och vi får se i morgon (onsdag) hur det går eftersom vi inte hade träning i dag. Det går säkert att tejpa upp till fredagens match, men vi kommer inte att chansa, säger tränaren Kim Bergstrand.

Sedan tidigare saknas vadskadade Jesper Arvidsson från Siriustruppen tillsammans med Andreas "Ante" Eriksson. I fredagens match mot Värnamo får laget dessutom klara sig utan avstängda duon Dragan Kapcevic och Niklas Busch Thor.

Sundsvall vann U21-matchen mot Sirius med 2–1.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!