Mitt under nästa säsong kommer bygget av nya Studenternas IP att inledas. Under sommaruppehållet kommer långsidesläktaren mot Akademiska sjukhuset att rivas där den nya huvudläktaren ska byggas. Som ersättning kommer läktare på bägge kortsidorna att sättas upp. Arbetsplanen är att publikkapaciteten fortsatt ska vara runt 6 200, vilket betyder att runt 4 000 av platserna efter sommaren kommer att vara på kortsidorna.
– Förhoppningen är vi ska kunna ta extraläktarna lite närmare på kortsidorna så att man kan rama in det bättre än vad det har varit tidigare. Men vi måste avvakta innan man har tagit bort löparbanorna och såna saker. Det är inget beslut taget än, säger Michael Lundgren.
Kommer det att vara ståplatser på kortsidorna?
– Vi håller på med olika spår där för att se vad vi kan hitta för lösningar. Jag tror att det skulle vara bra med fler sittplatser, men det hänger på kostnader också. Vi tittar på det och på olika höjder på läktarna och så där.
Som det ser ut nu kommer Sirius få spela på den arena som har minst publikkapacitet i allsvenskan (förutsatt att laget går upp) tillsammans med Jönköpings Södra (6 261), Häcken (6 500) och Gefle (6 500, om de klarar sig kvar).
Arenadelen för nya Studenternas IP planeras att vara färdigbyggd 2020. Under säsongen 2019 kommer naturgräset att ersättas av konstgräs. 2021 ska hela området vara klart.