Var det naivt att tro på poäng nere i Malmö? Bra form mot Kalmar och Degerfors är en sak. Att ta poäng mot Malmö FF är någonting helt annat. Det fanns dock fler tydliga anledningar att våga drömma om en skräll än vad det brukar göra.
Sirius såg ängsliga ut från första minut – bortsett ett fåtal undantag. Ingen från trebackslinjen var underkänd där Jakob Voelkerling Persson var eftermiddagens största glädjeämne. Hans passningsspel var förvånansvärt bra och han stod upp imponerande i närkampsspelet. Voelkerling Persson kan visa sig vara ett fynd.
I övrigt är det tunna halmstrån som behöver greppas för att finna de positiva bitarna i Sirius. Det är möjligtvis resultatet och att Sugita gjorde ännu ett skapligt inhopp. Det fanns flera perioder där det kändes som om slutsiffrorna skulle dra iväg rejält.
Jag är förvånad över hur svaga Sirius var offensivt. Malmö är givetvis väldigt bra och är tyngre på alla positioner, men Sirius har straffat bra lag i år. Detta var något Daniel Bäckström belyste efter matchen. Backlinjen hyllades, medan anfallsspelet var anledningen till den knepiga matchbilden.
De lyckade anfallskombinationerna på sista tredjedelen kan räknas på en hand. Ytorna var trånga, men Sirius lyckades väldigt sällan bli rättvända i bra positioner. Malmö vann ständigt tillbaka bollen och bärande spelare löste i stort sett aldrig situationerna.
Filip Rogic flyttades runt och var frustrerad. Karlsson Lagemyr sårade AIK brutalt på Friends tidigare i år. Var han ens med idag? Rörde Christian Kouakou bollen? Daniel Stensson fick ett ordentligt uppvaknande efter förra veckans succé. Dennis Widgren fanns på planen delvis för sitt kortpassningsspel och hans statistik kan inte ha varit rolig från denna match.
Sirius straff var billig, men då kan det röda kortet och den uteblivna straffen i första halvlek klassas som tveksamma bedömningar. Sirius hade behövt mer tur med domarna en dag när spelet inte alls stämmer. Detta kan de inte påverka. Lagets bärande spelare hade dock kunnat påverka till det bättre. Sirius föll både kollektivt och individuellt offensivt.
Jag kan nästan garantera att Sirius slutar i mitten av allsvenskan. Det är bra för en klubb som Sirius, men det hade knappast skadat att lite oftare vara bra i de svåraste matcherna.